Amalgamat jest ciemnym stopem metali. W przypadku dużych ubytków może rozsadzić ząb. Cechuje się także dużym przewodnictwem ciepła, co wpływa potencjalnie na odczuwanie bólu podczas spożywania ciepłych i zimnych posiłków.Plomby światłoutwardzalne są trwalsze od amalgamatowych. Ich jasny kolor naturalnie komponuje się ze szkliwem zęba. Podczas zabiegu są utwardzane światłem, dzięki czemu natychmiast tężeją. Niedługo po ich nałożeniu można przyjmować posiłki.
Większość składników struktury zęba to tlenki. Ich połączenie z tlenem atomowym wytwarzanym podczas wybielania nie wywołuje żadnych uszkodzeń. Ponadto wybielanie za pomocą środków, które zawierają nadtlenek karbamidu, lub też nadtlenek wodoru również nie jest szkodliwe. Wszystkie te związki nie powodują zmian chemicznych w strukturze zęba, nie osłabiają jego odporności na próchnicę i nie powodują stanu zapalnego miazgi.Brak wymienionych skutków ubocznych jest możliwy wyłącznie, kiedy preparat zostanie zastosowany zgodnie z zaleceniami podanymi przez jego producenta, natomiast pacjent będzie przestrzegał wskazówek stomatologa po zabiegu.Czasami może wystąpić uczucie nadwrażliwości u osób z wrażliwym szkliwem, występujące przez parę godzin po wybielaniu. Jest to naturalna reakcja ustająca jeszcze tego samego dnia, w którym wykonano zabieg. Jednakże, w niektórych przypadkach nadwrażliwość ta może utrzymywać się przez dłuższy okres.
Optymalnym okresem przerwy pomiędzy usunięciem zębów a uzupełnieniem protetycznym jest czas sześciu tygodni. W tym czasie goją się rany powstałe po usunięciu zębów. Wcześniejsza ingerencja w jamę ustną w celu wykonania protezy, która ma być użytkowana długo, nie jest zalecana.Istnieje również możliwość wykonania protez natychmiastowych i wczesnych, które można wykorzystywać jedynie przez okres gojenia się ran, powstałych po ekstrakcji zęba.
Celem lakowania jest ochrona bruzd zębowych przed rozwojem próchnicy. Bruzdy wypełniane są odpowiednim materiałem, zabieg wykonywany jest najczęściej w zębach bocznych (trzonowych zębach szóstych), które narażone są na próchnicę. Zaraz po wyrżnięciu się pierwszych zębów stałych u dziecka, jego bruzdy stają się miejscami retencyjnymi dla płytki bakteryjnej i pokarmu. Czyszczenie tych miejsc włosiami szczoteczki jest często utrudnione i niewystarczające dla usunięcia bakterii.Lakowanie wykonane niezwłocznie po wyrznięciu się pierwszych stałych zębów trzonowych, tzn. około 6 roku życia dziecka, zapobiega rozwojowi próchnicy.
You must be logged in to post a comment.